Kolejnym spotkaniem odbywającym się z okazji wizyty w Polsce delegacji irańskiej prowincji Wschodniego Azerbejdżanu w dniu 21 lutego 2017 r. było Polsko-Irańskie Seminarium w siedzibie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. W spotkaniu uczestniczyła Polsko – Irańska Izba gospodarcza wraz z Panem Prezesem Vahidem Tahery. Spotkanie prowadził wiceprezes Agencji, Krzysztof Senger.

Podczas spotkania rozmawiano o szerokich możliwościach współpracy inwestycyjnej. Reprezentanci regionu przyjechali do Polski, aby zachęcać przedsiębiorców z naszego kraju do współpracy. Zależy im również na skorzystaniu z polskiego doświadczenia w rozwoju gospodarki i obsłudze inwestycji.

“Iran to wiele możliwości współpracy dla Polski, w tym dostęp do 80 mln konsumentów na rynku wewnętrznym, ale też do 400 mln kolejnych w regionie” – tłumaczył Ambasador Iranu w Polsce Ramin Mehmanparast. „Polska może liczyć w Iranie na tanią energię, niskie koszty transportu oraz pracowitych ludzi”, mówił ambasador.

„Utalentowane kadry to jeden z największych atutów prowincji Azerbejdżanu Wschodniego”, dodawał gubernator Prowincji Esmaeil Jabbarzadeh.

Przypomniał on, że Iran został objęty dwudziestoletnim programem rozwoju gospodarczego, który określa specjalizacje ekonomiczne każdego regionu. Stolica Prowincji ma ambicje, aby rozwijać się jako tzw „smart city”. Do tego potrzebne są inwestycje w nowoczesny transport, usługi miejskie, rozbudowę połączeń lotniczych, fabryki asfaltu, a także mieszkalnictwo czy hotelarstwo.

Po zakończeniu części oficjalnej, odbyły się rozmowy bilateralne firm polskich i przedstawicieli irańskiego biznesu.