W dniu 27 stycznia 2017 r. w siedzibie PAIiIZ odbyło się kolejne spotkanie z udziałem przedstawicieli irańskiej administracji i biznesu – Polsko – Irańskie Seminarium Gospodarcze. Ze strony PAIiIZ przewodniczył Prezes Tomasz Pisula. W spotkaniu wziął również udział Pan Vahid Tahery, Prezes Polsko-Irańskiej Izby Gospodarczej.

„Jedną z pierwszych placówek zagranicznych biur handlowych PAIiIZ otwiera w Teheranie” – prezes PAIiIZ Tomasz Pisula.

Jak zaznaczył członek zarządu PAIiIZ Wojciech Fedko otwarcie biura w Iranie wpisuje się w Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, jako działanie wspomagające polską ekspansję na rynkach wschodzących.

„Chcemy stworzyć kanały dystrybucji oraz instrumenty wsparcia do rozwijania biznesu” – członek zarządu PAIiIZ Wojciech Fedko

O polsko – irańskiej współpracy gospodarczej szeroko opowiadał J.E. Ramin Mehmanparast, Ambasador Islamskiej Republiki Iranu w Polsce. Zapewniał zgromadzonych uczestników, że obie gospodarki mogą bardzo dobrze współpracować, a biuro PAIiIZ w Teheranie jest pierwszym zagranicznym biurem handlowym w tym kraju.

Inne kraje już zapowiedziały, że pójdą śladem Polski” – Ambasador Islamskiej Republiki Iranu w Polsce

Gubernator prowincji Chuzestan Ghalamreza Shariati przekonywał z kolei zgromadzonych przedsiębiorców, że Iran poza obszernym własnym rynkiem zbytu (80 mln mieszkańców), oferuje również dostęp do dużego rynku azjatyckiego.

Nasz kraj jest gotów do współpracy międzynarodowej, szczególnie z Polską. (…) Jesteśmy gotowi na wasze inwestycje w Iranie, a także, w związku z potrzebą stworzenia linii produkcyjnej maszyn do nawadniania pod ciśnieniem, jesteśmy zainteresowani zakupem waszych nowoczesnych technologii „ – Gubernator prowincji Chuzestan

Dyrektor Generalny Arvand Free Zone Organization Esmail Zamani mówił o możliwościach współpracy bilateralnej w sektorze stoczniowym, morskim oraz sektorach związanych z ropą, gazem oraz petrochemią. Podczas seminarium podpisane zostało porozumienie o współpracy pomiędzy firmami: Khuzestan Development and Investment Compay i Arvand Free Zone Organization a Bioelektra Group S.A.